امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
شیطان تاسمانی sarcophilus harrisii devil tasmanian

شیطان تاسمانی / Tasmanian devil / Sarcophilus harrisii
18-09-2016، 01:55 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 18-09-2016، 08:43 PM، توسط Neda Ariania.)
#1
شیطان تاسمانی / Tasmanian devil / Sarcophilus harrisii
نام علمی:  Sarcophilus harrisii

نام عمومی:  Tasmanian devil      ( شیطان تاسمانی )

خانواده:  Dasyuridae


[تصویر:  1474214913.jpg]
شیطان تاسمانی / Tasmanian devil / Sarcophilus harrisii


زیستگاه اصلی: استرالیا ( جزیره تاسمانی )

وزن: 
وزن جنس نر بین 5.5 تا 12 کیلوگرم و وزن ماده 4.1-8.1 کیلوگرم است.  

طول بدن:
65/2 سانتی متر

طول دم :
23-30 سانتی متر

ارتفاع :  30 سانتی متر

وضعیت زندگی:این گونه به صورت شب زی و تک زی است و معمولا در سر لاشه ها در کنار هم دیده می شود و با صداهای بسیار بلند و جیغ و گاز گرفتن با هم درگیر می شوند و همین عامل در اویل ورود مهاجران اروپایی به تاسمانی باعث ترس از این گونه و دادن لقب شیطان به او شد.معمولا از سوراخ های داخل زمین و تنه های خالی درختان به عنوان پناه گاه و لانه استفاده می کنند و در مناطق آرام و کم خطر در طول روز برای افتاب گرفتن جلوی لانه دراز بکشند . این گونه در هر شب مسافتی در حدود 3 کیلومتر در جستجوی غذا راهپیمایی می کند. تهدیداتی چون بیماری و تخریب زیستگاه جمعیت این گونه را بشدت تهدید می کند.

تغذیه: با اینکه توانایی شکار خوبی دارند ولی یک مردار خوار فرصت طلب است که از لاشه جانوران بخصوص در کنار مزارع و جاده از لاشه جانورانی مانند والابی ها ، وامبت ها ، گوسفندان اهلی و ... تغذیه می کند.

تولید مثل: فصل جفت گیری در ماه مارس رخ می دهد.21 روز دوران بارداری طول می کشدو پس از ان نوزادان معمولا 3 تا 4 عدد به صورت نارس بر روی شکم مادر خزیده و خود را به کیسه مادر می رساند و به پستان مادر می چسبند و  در 6 ماهگی از شیر گرفته می شوند. در دوسالگی ماده ها  و در 3 سالگی نرها به سن بلوغ می رسند.

طول عمر: حدود 5 تا 6 سال در طبیعت و در اسارت 7 تا 8 سالبرگرفته از:


کد:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tasmanian_devil

http://www.iucnredlist.org/details/40540/0

http://animaldiversity.org/accounts/Sarcophilus_harrisii/

photo: http://wallpapercave.com
بهنام قربانی
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، shervin ، P@RSA ، AlirezA M ، mehran ، رعنا ملکان ، رزا ، shamim ، wrongturn ، سیروس پیرهادی
18-09-2019، 09:59 AM,
#2
RE: شیطان تاسمانی / Tasmanian devil / Sarcophilus harrisii
این کیسه دار قوی بنیه و نیرومند، به قاتل شریر و بی رحم گوسفندان شهره است؛ اما درواقع خورنده لاشه گوسفندان است تا قاتل گوسفندان زنده. سر بزرگ و پنجه های عظیمش با کفتار فرقی ندارد و به او توان در هم شکستن استخوان های لاشه را می دهد.

شیطان تاسمانی در لانه ای درون توده صخره ها و زیر کنده درختان به سر می برد و غالباً شب رو است. گاهی در روز بیرون می آید و در آفتاب دراز می کشد.

امروزه شمار این جانور نسبت به سده نوزدهم و پیش از آن که به دست کشاورزان زیاد شکار می شد، فراوان تر است.

پیش از آن که نسل گرگ تاسمانی منقرض شود، شیطان تاسمانی منحصراً از خوردن بقایای لاشه ای که آن حیوان برجای می گذاشت، تغذیه می کرد. شاید شکار کردن برای او بمنزله روشی جدید در زندگی باشد.

این حیوان 8 سال عمر می کند و در سال دوم زندگی، زاد و ولد می کند و حدوداً 4 نوزاد در اوایل زمستان ( ماه مه یا ژوئن ) به دنیا می آورد. نوزادان به سرعت به کیسه تکامل یافته مادر می خزند و در آن به مدت 15 هفته می مانند. نوزادان حدوداً 20 هفته از شیر مادر تغذیه می کنند.منبع: دائرةالمعارف حیوانات / نشر قاف
پاسخ
 سپاس شده توسط mehran ، رعنا ملکان ، shervin ، رزا ، shamim ، wrongturn ، AlirezA M ، سیروس پیرهادی
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان