امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
در گیاهان غیر آبزی و پاسخ پرسش مورد

پرسش و پاسخ در مورد گیاهان غیر آبزی
12-09-2014، 06:10 PM,
RE: پرسش و پاسخ در مورد گیاهان غیر آبزی
سلام
چقدر ایده خوبیه تکثیر و کشت فلفل زینتی چون خیلی ام خوشگله
گلفروشی محله ما هم یه سری گلدون فلفل زینتی اورده اما رنگ هایشون بیشتر سبزه هنوز رنگ اصلیشونو پیدا نکردن اما فکر میکنم زرد باشن بعضیهاشون مایل به زرد شدن.
اگر کشتش راحت باشه منم بدم نمیاد اینکارو انجام بدم. اگر ممکنه مراحل کار رو در سایت یاد بدید با عکس که مام انجام بدیم
ممنون

درباره مورچه هم ما یه بار دچارش شدیم مادرم چوب دارچین رو تیکه تیکه کرد گذاشت اطراف گلدون همه رفتن. حالا شمام امتحان کنین. فکر کنم سم مخصوص هم داشته باشه
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam ، P@RSA ، shervin ، amin ، Neda Ariania
12-09-2014، 09:53 PM,
مرسی چه تجربه ی جالبی
من هم امتحانش میکنم ببینم چی میشه
پاسخ
 سپاس شده توسط shervin ، amin ، رزا
14-09-2014، 09:34 PM,
(03-09-2014، 11:54 PM)Am!r نوشته است: سلام
بهتره هر وقت شد آنالیز رو بذارید که چک کنم.
فعلا نیازی به تعویض نمیبینم مگه اینکه بعدا که آنالیزش رو میذارید دلیلی برای این کار باشه.
فعلا اگه میتونید دقیقا اندازه بگیرید که در هر وعده چند سی سی کود به آب اضافه میکنید...بعد حجم کود خالص رو تقسیم بر 4 بکنید و از این به بعد با هر آبیاری 1/4 دوز کوددهی داشته باشید.

سلام

بالاخره امروز تونستم از کودهایی که به گیاهان می دم عکس بگیرم. گلفروش، بسته کود آهن رو به مغازش اورده بود که عکسش رو ضمیمه پست کردم. می گفت اسمش سکوسترن هست که البته می بینید روی جعبه نوشته شده فروسترن! البته می گفت اصلاً نیست و به سختی پیدا می شه.

از طرفی کود کامل گیاهی هم که به رنگ آبی هست رو می گفت کود کامل گیاهی کریستال که فکر می کنم کریستالون باشه! می گفت در کیسه های بزرگ عرضه می شه و کیسه اصلی رو نداشت. مجبور شدم فقط از کود عکس بگیرم. ضمناً می گفت محصول آلمان هست که اگر کریستالون باشه هلندی هست.

در هر حال این 2 کود رو با هم ترکیب کرده و محلولی ساخته که به رنگ شربت آلبالو هست و من اون رو در یک ظرف نوشابه 1.5 لیتری دریافت کردم. از اوضاع گیاهانم اینطور به نظر می رسه که خیلی تأثیر مثبتی داره!

متشکرم

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

[تصویر:  1381817162.gif]
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط behnam ، Am!r ، رزا ، P@RSA
15-09-2014، 03:22 PM,
(14-09-2014، 09:34 PM)Neda Ariania نوشته است:
(03-09-2014، 11:54 PM)Am!r نوشته است: سلام
بهتره هر وقت شد آنالیز رو بذارید که چک کنم.
فعلا نیازی به تعویض نمیبینم مگه اینکه بعدا که آنالیزش رو میذارید دلیلی برای این کار باشه.
فعلا اگه میتونید دقیقا اندازه بگیرید که در هر وعده چند سی سی کود به آب اضافه میکنید...بعد حجم کود خالص رو تقسیم بر 4 بکنید و از این به بعد با هر آبیاری 1/4 دوز کوددهی داشته باشید.

سلام

بالاخره امروز تونستم از کودهایی که به گیاهان می دم عکس بگیرم. گلفروش، بسته کود آهن رو به مغازش اورده بود که عکسش رو ضمیمه پست کردم. می گفت اسمش سکوسترن هست که البته می بینید روی جعبه نوشته شده فروسترن! البته می گفت اصلاً نیست و به سختی پیدا می شه.

از طرفی کود کامل گیاهی هم که به رنگ آبی هست رو می گفت کود کامل گیاهی کریستال که فکر می کنم کریستالون باشه! می گفت در کیسه های بزرگ عرضه می شه و کیسه اصلی رو نداشت. مجبور شدم فقط از کود عکس بگیرم. ضمناً می گفت محصول آلمان هست که اگر کریستالون باشه هلندی هست.

در هر حال این 2 کود رو با هم ترکیب کرده و محلولی ساخته که به رنگ شربت آلبالو هست و من اون رو در یک ظرف نوشابه 1.5 لیتری دریافت کردم. از اوضاع گیاهانم اینطور به نظر می رسه که خیلی تأثیر مثبتی داره!

متشکرم
سلام
کود آهنتون به شرط اینکه تاریخ گذشته نباشه،کود مناسبیه.
کود کاملتون اگه کریستالون آبی باشه،باید توجه بشه که چند نوع کریستالون  آبی وجود داره که مشخصه همه شون فسفر پایین هست.برخی انواع منیزیم هم دارند که بویژه برای خاکها(و آبهای) فقیر از لحاظ منیزیم، بهتر هم هستند.بنابراین بهتر بود که از مشخصات روی کیسه اصلی اطلاع میداشتیم.
نکته دیگه اینکه این کود برای خاکهای قلیایی فرموله شده و بسته به نوع گیاه ممکنه برای خاکهایی که بر مبنای پیت یا کوکوپیت فرموله شده و حالت اسیدی دارند عملکرد ایده آل نداشته باشه.
علاوه بر همه اینها این کود دارای عنصر مس و در صورت اصل نبودن احتمالا دارای ناخالصی سرب هست و بر روی بسته کود آهنتون صراحتا ذکر شده که کود آهن مربوطه نباید با کودهای حاوی مس و سرب مخلوط بشه.کود آهن رو بهتره جداگانه و در نوبتی غیر از زمانیکه کود اصلی رو به گیاه میدید،استفاده کنید.
ضمن اینکه معمولا کودهای کامل خودشون دارای درصد مناسبی آهن هم هستند که برای گیاهان زینتی معمولا همون مقدار کفایت میکنه و تا گیاه علائم کمبود آهن رو بروز نداده نیازی به تغذیه با مکمل آهن نیست.(برای گیاهان زینتی.گیاهان مثمر رو تجربه ندارم)
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، رزا ، P@RSA
15-09-2014، 08:46 PM,
(15-09-2014، 03:22 PM)Am!r نوشته است: سلام
کود کاملتون اگه کریستالون آبی باشه،باید توجه بشه که چند نوع کریستالون  آبی وجود داره که مشخصه همه شون فسفر پایین هست.برخی انواع منیزیم هم دارند که بویژه برای خاکها(و آبهای) فقیر از لحاظ منیزیم، بهتر هم هستند.بنابراین بهتر بود که از مشخصات روی کیسه اصلی اطلاع میداشتیم.
نکته دیگه اینکه این کود برای خاکهای قلیایی فرموله شده و بسته به نوع گیاه ممکنه برای خاکهایی که بر مبنای پیت یا کوکوپیت فرموله شده و حالت اسیدی دارند عملکرد ایده آل نداشته باشه.
علاوه بر همه اینها این کود دارای عنصر مس و در صورت اصل نبودن احتمالا دارای ناخالصی سرب هست و بر روی بسته کود آهنتون صراحتا ذکر شده که کود آهن مربوطه نباید با کودهای حاوی مس و سرب مخلوط بشه.کود آهن رو بهتره جداگانه و در نوبتی غیر از زمانیکه کود اصلی رو به گیاه میدید،استفاده کنید.
ضمن اینکه معمولا کودهای کامل خودشون دارای درصد مناسبی آهن هم هستند که برای گیاهان زینتی معمولا همون مقدار کفایت میکنه و تا گیاه علائم کمبود آهن رو بروز نداده نیازی به تغذیه با مکمل آهن نیست.(برای گیاهان زینتی.گیاهان مثمر رو تجربه ندارم)

سلام

با توجه به اینکه در حال حاضر این دو کود با هم ترکیب شدن و قابل تفکیک هم نیستن، بهتر نیست کلاً این کود رو کنار بگذارم و یک کود کامل تهیه کنم؟ کود قرمز یا سبز کریستالون؟ گل دهی رز آبشار طلایی و پیچ امین الدوله برام خیلی مهمه. با توجه به این موضوع، کود قرمز بگیرم یا همون سبز بهتر هست؟ یا برای گیاهان گلدار یک نوع و بقیه گیاهان نوع دیگری؟ و یا ... ؟

اضافه کنم که در حال حاضر من همین کود رو دارم با همان دوز یک چهارم در هر آبیاری به گیاهانم میدم و ظاهراً مشکلی هم پیش نیامده!

متشکرم
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط Am!r ، رزا ، P@RSA
16-09-2014، 01:05 AM,
(15-09-2014، 08:46 PM)Neda Ariania نوشته است:
(15-09-2014، 03:22 PM)Am!r نوشته است: سلام

سلام

با توجه به اینکه در حال حاضر این دو کود با هم ترکیب شدن و قابل تفکیک هم نیستن، بهتر نیست کلاً این کود رو کنار بگذارم و یک کود کامل تهیه کنم؟ کود قرمز یا سبز کریستالون؟ گل دهی رز آبشار طلایی و پیچ امین الدوله برام خیلی مهمه. با توجه به این موضوع، کود قرمز بگیرم یا همون سبز بهتر هست؟ یا برای گیاهان گلدار یک نوع و بقیه گیاهان نوع دیگری؟ و یا ... ؟

اضافه کنم که در حال حاضر من همین کود رو دارم با همان دوز یک چهارم در هر آبیاری به گیاهانم میدم و ظاهراً مشکلی هم پیش نیامده!

متشکرم
سلام
-اینکه میفرمایید هنوز مشکلی پیش نیامده چیز عجیبی نیست.البته شاید هرگز هیچ مشکل حادی هم پیش نیاد.مساله اینه که معمولا پاسخ گیاه به تغییرات سریع نیست و وقتی هم که پاسخ مشاهده میشه،بعضا دیر شده و راه برگشتی نیست...گیاه دچار مشکل میشه که روی ظاهرش تاثیر میذاره و در مدت اصلاح و ریکاوری، گیاه ظاهر مناسب خودش رو ممکنه از دست بده که مساله ایست ناراحت کننده.

-کود کریستالون سبز(18-18-18) یک کود کامل بالانس شده ست یعنی برای تمامی فاز های رشد قابل استفاده ست.اما توصیه من اینه که از هرکدام از کود های سبز و صورتی کریستالون یک کیلو تهیه کنید و داشته باشید کودهای نیتروژن بالا معمولا در دسترس نیستند اگه بتونید اون رو هم تهیه کنید و برای فاز رشد یرگها ازش استفاده بکنید بهتره اگه نه میتونید از همون کریستالون سبز استفاده کنید.کود فعلیتون بیشتر مناسب رشد برگهاست و یکی از دلایل مشکل بگونیاتون هم میتونه همین باشه(به اضافه عدم هماهنگی نور و رطوبت با کود).

-برای تقویت گیاهان گلدار میتونید از کریستالون صورتی(36-12-12) استفاده کنید.

-اگه بتونید ورمی کمپوست استریل و باکیفیت پیدا کنید هم خیلی خوبه.بعضی وقتها عملکرد ورمی کمپوست چیزی در حد معجزه ست!(البته بهتره از ترکیبی از کود ارگانیک و شیمیایی استفاده بشه)
autumn2
پاسخ
16-09-2014، 01:57 PM,
(16-09-2014، 01:05 AM)Am!r نوشته است: سلام

...

-کود کریستالون سبز(18-18-18) یک کود کامل بالانس شده ست یعنی برای تمامی فاز های رشد قابل استفاده ست.اما توصیه من اینه که از هرکدام از کود های سبز و صورتی کریستالون یک کیلو تهیه کنید و داشته باشید کودهای نیتروژن بالا معمولا در دسترس نیستند اگه بتونید اون رو هم تهیه کنید و برای فاز رشد یرگها ازش استفاده بکنید بهتره اگه نه میتونید از همون کریستالون سبز استفاده کنید.کود فعلیتون بیشتر مناسب رشد برگهاست و یکی از دلایل مشکل بگونیاتون هم میتونه همین باشه(به اضافه عدم هماهنگی نور و رطوبت با کود).

-اگه بتونید ورمی کمپوست استریل و باکیفیت پیدا کنید هم خیلی خوبه.بعضی وقتها عملکرد ورمی کمپوست چیزی در حد معجزه ست!(البته بهتره از ترکیبی از کود ارگانیک و شیمیایی استفاده بشه)

سلام امیر جان

ممنونم از راهنماییهای مفیدت

من هر دو نوع کود کریستالون رو تهیه کردم. در صدد تهیه ورمی کمپوست هم هستم.

سوالات جدید: 

اول اینکه من به همه گیاهان کود سبز بدم و گاهی از کود قرمز یا صورتی برای گیاهان گلدار استفاده کنم یا روش کود دهیم باید طور دیگه ای باشه؟

دیگه اینکه همان دوز یک چهارم رو در هر آبدهی رعایت کنم یا روش تغییر می کنه؟

در صورتی که ورمی کمپوست خریدم، می تونم فقط روی سطح گلدان ها بریزم و با خاک سطح گلدان مخلوطش کنم (یعنی مثلاً تا عمق سه بند انگشت از سطح خاک فعلی گلدان با ورمی کمپوست مخلوط بشه) یا باید با تمام خاک گلدان مخلوط بشه. یعنی کلاً گیاه رو از گلدان خارج کنم و خاکش رو با ورمی کمپوست مخلوط کنم و دوباره گیاه رو در گلدان قرار بدم؟ یا کلاً روش دیگه ای داره؟

آیا ورمی کمپوست رو به اندازه تمام گلدان ها (با توجه به نوع گیاهان از جمله کاکتوس ها و ساکولنت ها) تهیه کنم؟ خودم می خواستم فقط برای رز و پیچ امین الدوله بگیرم.

با توجه به اینکه مدتی از کود قبلی به گیاهان دادم، بهتر نیست قبل از استفاده از کود جدید، مدتی فقط صرفاً اونها رو آبیاری کنم تا آثار قبلی کاملاً شسته بشه و بعد از کودهای جدید استفاده کنم؟ اگر بله، چه مدت وقفه ایجاد بشه؟

متشکرم
پاسخ
16-09-2014، 09:31 PM,
(16-09-2014، 01:57 PM)Neda Ariania نوشته است:
(16-09-2014، 01:05 AM)Am!r نوشته است: سلام

...

سلام امیر جان

ممنونم از راهنماییهای مفیدت

من هر دو نوع کود کریستالون رو تهیه کردم. در صدد تهیه ورمی کمپوست هم هستم.

سوالات جدید: 

اول اینکه من به همه گیاهان کود سبز بدم و گاهی از کود قرمز یا صورتی برای گیاهان گلدار استفاده کنم یا روش کود دهیم باید طور دیگه ای باشه؟

دیگه اینکه همان دوز یک چهارم رو در هر آبدهی رعایت کنم یا روش تغییر می کنه؟

در صورتی که ورمی کمپوست خریدم، می تونم فقط روی سطح گلدان ها بریزم و با خاک سطح گلدان مخلوطش کنم (یعنی مثلاً تا عمق سه بند انگشت از سطح خاک فعلی گلدان با ورمی کمپوست مخلوط بشه) یا باید با تمام خاک گلدان مخلوط بشه. یعنی کلاً گیاه رو از گلدان خارج کنم و خاکش رو با ورمی کمپوست مخلوط کنم و دوباره گیاه رو در گلدان قرار بدم؟ یا کلاً روش دیگه ای داره؟

آیا ورمی کمپوست رو به اندازه تمام گلدان ها (با توجه به نوع گیاهان از جمله کاکتوس ها و ساکولنت ها) تهیه کنم؟ خودم می خواستم فقط برای رز و پیچ امین الدوله بگیرم.

با توجه به اینکه مدتی از کود قبلی به گیاهان دادم، بهتر نیست قبل از استفاده از کود جدید، مدتی فقط صرفاً اونها رو آبیاری کنم تا آثار قبلی کاملاً شسته بشه و بعد از کودهای جدید استفاده کنم؟ اگر بله، چه مدت وقفه ایجاد بشه؟

متشکرم
سلام...خواهش میکنم ندا جان
با توجه به اینکه کریستالون سبز هم انواعی داره و احتمال میدم نوع موجود در بازار سبز اسپشیال نباشه و همینطور این مساله که دسترسی به کودهای تک عنصری راحت نیست،بهتره جهت جبران نیاز منیزیم،پس از چندبار استفاده از نوع سبز یک بار صورتی استفاده کنید.
اگر گیاه گلدارتون فقط گل میده یا نسبت تولید گل به برگ تازه ش خیلی بزرگه فقط صورتی بدید و پس از اتمام گلدهی از سبز استفاده کنید اما اگه تولید شاخه و برگ بالایی هم داره از سبز استفاده کنید و در صورت مشاهده کاهش تعداد یا اندازه گل از صورتی استفاده کنید.
-روش کوددهی همونه و تغییری نمیکنه.اگه خاطرتون باشه خدمتتون عرض کردم که باید آبیاری درست انجام بشه در اینصورت هست که هربار املاح اضافه شسته میشه و غلظت املاح در خاک تعدیل میشه و اگر هر ماه یکبار فقط با آب خالی کافی آبیاری بکنید دیگه خیالتون از تجمع املاح راحت میشه.
-بله میتونید ورمی رو با خاک سطحی مخلوط کنید.
-بله برای همه گیاهانتون ورمی تهیه کنید.
autumn2
پاسخ
16-09-2014، 09:44 PM,
(16-09-2014، 09:31 PM)Am!r نوشته است: سلام...خواهش میکنم ندا جان
با توجه به اینکه کریستالون سبز هم انواعی داره و احتمال میدم نوع موجود در بازار سبز اسپشیال نباشه و همینطور این مساله که دسترسی به کودهای تک عنصری راحت نیست،بهتره جهت جبران نیاز منیزیم،پس از چندبار استفاده از نوع سبز یک بار صورتی استفاده کنید.
اگر گیاه گلدارتون فقط گل میده یا نسبت تولید گل به برگ تازه ش خیلی بزرگه فقط صورتی بدید و پس از اتمام گلدهی از سبز استفاده کنید اما اگه تولید شاخه و برگ بالایی هم داره از سبز استفاده کنید و در صورت مشاهده کاهش تعداد یا اندازه گل از صورتی استفاده کنید.
-روش کوددهی همونه و تغییری نمیکنه.اگه خاطرتون باشه خدمتتون عرض کردم که باید آبیاری درست انجام بشه در اینصورت هست که هربار املاح اضافه شسته میشه و غلظت املاح در خاک تعدیل میشه و اگر هر ماه یکبار فقط با آب خالی کافی آبیاری بکنید دیگه خیالتون از تجمع املاح راحت میشه.
-بله میتونید ورمی رو با خاک سطحی مخلوط کنید.
-بله برای همه گیاهانتون ورمی تهیه کنید.

سلام

پس با توجه به اینکه رز و پیچ امین الدوله در حال حاضر در فصل گل دهی خودشون قرار ندارن و فقط برگ های جدید باز می کنند، من به همه گیاهان باید کود سبز بدم. (البته ناز یخی گل داره) اما آیا نیازی نیست جهت آماده شدن برای گلدهی، وقتی نزدیک به فصل گل دهی شدیم، بهشون کود صورتی بدم؟ 

در مورد کاکتوس ها و ساکولنت ها چطور؟  منظورم اینه که آیا این کود صورتی فقط زمانی به کار میاد که گیاه دارای گل هست، یا گیاه رو برای گل دهی هم آماده می کنه؟

در حال حاضر با توجه به دستور بالا، من بعد از 4 بار استفاده از کود سبز، یک بار کود صورتی بدم، مناسبه؟

متشکرم
پاسخ
17-09-2014، 12:15 AM,
(16-09-2014، 09:44 PM)Neda Ariania نوشته است:
سلام

پس با توجه به اینکه رز و پیچ امین الدوله در حال حاضر در فصل گل دهی خودشون قرار ندارن و فقط برگ های جدید باز می کنند، من به همه گیاهان باید کود سبز بدم. (البته ناز یخی گل داره)
سلام
بله.(به ناز هم سبز بدید +گاهی صورتی مگه اینکه در فصل گلدهی گلها ضعیف باشن که بعیده...بنظرم همون سبز کفایت میکنه)

(16-09-2014، 09:44 PM)Neda Ariania نوشته است:  اما آیا نیازی نیست جهت آماده شدن برای گلدهی، وقتی نزدیک به فصل گل دهی شدیم، بهشون کود صورتی بدم؟ 
...
منظورم اینه که آیا این کود صورتی فقط زمانی به کار میاد که گیاه دارای گل هست، یا گیاه رو برای گل دهی هم آماده می کنه؟

این کار رو هم میتونید جهت تقویت گلها انجام بدید...حتی تغییر ترکیب کود میتونه برخی گیاهان رو تحریک به گلدهی هم بکنه اما توجه داشته باشید که اگر گیاه در پیک تولید برگ و شاخه ست نیاز ازتش بالاست و بهتره از سبز یا کودی که ازت بالا داشته باشه استفاده کنید.

(16-09-2014، 09:44 PM)Neda Ariania نوشته است: در مورد کاکتوس ها و ساکولنت ها چطور؟
من برای کاکتوسها غالبا از سبز استفاده میکنم ...استفاده گهگاه از صورتی جهت پیشگیری از کمبود منیزیم احتمالی هست(هنوز آب منطقه مون رو از نظر منیزیم چک نکرده ام)

(16-09-2014، 09:44 PM)Neda Ariania نوشته است: در حال حاضر با توجه به دستور بالا، من بعد از 4 بار استفاده از کود سبز، یک بار کود صورتی بدم، مناسبه؟
میتونه مناسب باشه/اگر مطمئن هستید که آب منطقه تون دارای منیزیم کافی هست و فصل گلدهی هم نیست ، اصلا لزومی نداره  کود رو تغییر بدید.
autumn2
پاسخ

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان