اخطار‌های زیر رخ داد:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 871 - File: showthread.php PHP 7.3.25 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 871 errorHandler->error

 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
موش کور typhlops کیسه notoryctes دار marsupial southern جنوبی mole

موش کور کیسه دار جنوبی / Southern Marsupial Mole / Notoryctes typhlops
12-06-2014، 05:07 PM,
#1
موش کور کیسه دار جنوبی / Southern Marsupial Mole / Notoryctes typhlops
نام علمی:  Notoryctes typhlops

اسامی عمومی:  Southern Marsupial Mole ( موش کور کیسه دار جنوبی )

موش کور کیسه دار  -Itjaritjari, Marsupial Mole

خانواده:  Notoryctidae[تصویر:  1402654611.jpg]
موش کور کیسه دار جنوبی / Southern Marsupial Mole / Notoryctes typhlops

زیستگاه اصلی:
ساکن بیابان مرکزی استرالیا
 
وزن:  30 تا 60 گرم

طول بدن:  13-15.5 سانتیمتر

طول دم : 2-2.5 سانتی متر

وضعیت زندگی: به درستی زیستگاه دقیق موش کور کیسه دار جنوبی تعریف نشده است، ولی بر طبق گفته هاییی آنها در بیابان معتدل زندگی می کنند و اغلب به نقب زدن در تپه های شنی که دارای پوشش گیاهی متراکم هستند مشغولند. این حیوانات به دنبال زیستگاه هایی با درختچه های فراوان و علف است، از جمله دشت های شنی و مسیر رودخانه های قدیمی. آنها مناطقی با شن و ماسه نرم را ترجیح می دهند و  چون قادر به عبور از شن و ماسه سخت بسته بندی شده و یا خاک لومی نمی باشند.فاقد چشم و عصب بینایی است و فقط قسمتی از چشم در زیر پوست باقی مانده است.لانه معمولا در عمق 20 سانتی متری تا 2 متری سطح زمین حفر می شود.اغلب در مواقع طوفن ها و بارش های باران در روی سطح زمین دیده میشوند که بعد از چند متر حرکت دوباره به زیر زمین می روند.

تغذیه:  در طبیعت از مورچه ها و تخم مورچه ها ،موریانه ها و چندین گونه از نماتد ها گهگاهی در محتویات روده یافت شده و به همراه انها از خزندگان کوچک و دانه ها نیز تغذیه می کند و در اسارت از ماهیها، تخم مرغ، کرم های خاکی، شفیره مورچه، لارو مگس و لارو سوسک تغذیه می کند.

تولید مثل:هیچ اطلاعاتی در رابطه با سیستم جفت گیری موش کور کیسه دار جنوبی وجود ندارد. فقط مقدار کمی از مشاهدات  از جانوران در اسارت موجود است و سن بلوغ ،طول بارداری و مقدار زمان شیردهی نامشخص است. بر اساس چند نمونه ماده باردار، فصل تولید مثل ممکن است در ماه نوامبر باشد. تعداد بچه های متولد شده به خوبی مشخص نیست؛ با این حال، نمونه هایی با یک یا دو بچه در کیسه دیده شده است.

طول عمر:در طبیعت طول عمرشان نامشخص است و فقط بر اساس دو رکورد از موش کور کیسه دار جنوبی  که در در اسارت نگهداری می شدند، 1 حیوان به مدت 10 هفته و دیگری برای حدود 1 ماه زنده ماندند. هر دو نمونه احتمال می رود در اثر قرار گرفتن در معرض هوای سرد مرده باشند.

برگرفته از:

کد:
http://animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Notoryctes_typhlops/

http://www.iucnredlist.org/details/14879/0

http://en.wikipedia.org/wiki/Southern_marsupial_mole


2014/06/12
بهنام قربانی
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، amin ، P@RSA ، shervin


پیام‌های داخل این موضوع
موش کور کیسه دار جنوبی / Southern Marsupial Mole / Notoryctes typhlops - توسط behnam - 12-06-2014، 05:07 PMکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان