امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0

[-]
کلمات کلیدی
muscipula خوار venus dionaea حشره flytrap ونوس

ونوس حشره خوار / Venus flytrap / Dionaea muscipula
28-10-2013، 02:11 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 11-08-2014، 07:43 PM، توسط Am!r.)

نام علمی :
Dionaea muscipula

نام عمومی : 
venus flytrap  (ونوس حشره خوار)

[تصویر:  1382983970.jpg]

خانواده :
Droseraceae

منشاء :
جنوب شرق ایالات متحده(کارولینای شمالی و جنوبی)البته جمعیتهایی هم در نیوجرسی و فلوریدا مشاهده شده که احتمال میرود منشاء طبیعی نداشته و حضور این گیاه در این مناطق ناشی از دخالت انسان باشد.

مشخصات ظاهری (نوع وحشی نه انواع پرورشی) :

ونوس حشره خوار گیاهیست بوته ای شکل که پهنای هر بوته آن به حدود 20 سانتیمتر میرسد.هر برگ شامل یک دمبرگ پهن و یک بخش تغییر شکل یافته که تله را تشکیل داده و طولی حدود 2 سانتیمتر دارد میباشد.
بخش مرکزی داخل تله ها معمولا قرمز رنگ و لبه های هر یک از دو کفه تله با یک ردیف 14 تا 20 عددی زوائد شانه ای شکل پوشیده شده که هنگام بسته شدن در میان هم قرار گرفته و راه خروج را میبندند.گلهای سفید رنگ ونوس بصورت خوشه ای و برروی شاخه ای به طول 15 تا 45 سانتیمتر ظاهر میشوند و دارای پنج کاسبرگ و پنج گلبرگ مساوی باهم به طول حدود 12 میلیمتر هستند.تعداد پرچمها 15 تا 20 عدد و در صورت تلقیح تعداد زیادی بذرهای سیاه رنگ در داخل کپسولهای گرد گیاه تشکیل میشود.

نور:
گرچه ونوس حشره خوار را میتوان در شرایط کم نورتری مثل قرار دادن در فاصله 30 سانتیمتری لامپ فلورسنت هم پرورش داد اما این گیاه ذاتا نیازمند نور زیاد است و برای رسیدن به حداکثر پتانسیل باید آنرا در معرض آفتاب قرار داد.میزان شدت نور به شرایط محیطی بستگی دارد و از آفتاب کامل در مناطق خنک یا با رطوبت نسبی بالا تا تنها اکتفا کردن به آفتاب اوایل صبح و محافظت از آفتاب ساعات گرم روز در مناطق گرم و خشک متغییر است.ضمنا توجه داشته باشید که جهت پیشگیری از آفتاب سوختگی،گیاهانیکه که به شرایط کم نور عادت کرده اند را باید به مرور با شدت نور بالاتر سازگار کرد.

بستر کاشت :
خزه اسفاگنوم(تنها در گلدانهای بلند)،پیت،ترکیب پیت و ماسه سیلیس.اخیرا کوکوپیت هم با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اما باید توجه داشت که با توجه به حساسیت گیاهان حشره خوار به املاح اولا بستر مورد استفاده نباید از ترکیباتیکه آزاد کننده املاح هستند تشکیل شده باشد و ثانیا حتی بستر مناسب نیز باید پیش از استفاده به میزان کافی با آب مقطر یا آب دیونیزه شستشو داده شود که املاح موجود در آن به حداقل ممکن برسد.

آبیاری : در فصل رشد بخصوص در مورد گیاهانیکه در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند،گلدان باید بطور دائم در ظرفی حاوی آب مقطر قرار داده شود،میزان ارتفاع آب بستگی به ارتفاع گلدان داشته و بهتر است سطح آب به گونه ای تنظیم شود که تاج گیاه و سطح خاک حداقل پنج سانتیمتر بالاتراز سطح آب قرار بگیرد.
-به هیچ وجه از آبی که بیش از 90ppmاملاح داشته باشد استفاده نکنید.

تکثیر :
کاشت بذر،قلمه برگ،تقسیم بوته و کشت بافت.

کود دهی :
انجام نشود.اقدام به کوددهی به روشهای معمول و مشابه آنچه در مورد سایر گیاهان صورت می پذیرد ،منجر به مرگ گیاهان حشره خوار میشود.البته پرورش دهندگان باتجربه با رعایت یکسری اصول و قواعد اقدام به کوددهی میکنند اما در مورد این گیاه بهتر است تنها به تغذیه با حشرات با اندازه مناسب یا کرم خونی (تازه یا خشک شده) اکتفا کرده و حتی در این صورت نیز نباید در تغذیه گیاه زیاده روی شود.

سایر اطلاعات :

-جنس "دیونه آ" تا این تاریخ تنها دارای یک گونه شناخته شده است اما  در طی قرون متمادی نمونه های پرورشی زیادی با رنگها و فرمها و اندازه های گوناگون توسط پرورش دهندگان بوجود آمده که منشاء همه آنها همین تک گونه است.
-جهت حفظ سلامت "ونوس" در طولانی مدت باید به نیازش به یک دوره استراحت زمستانه حدود 3 ماه در سال توجه شود.برای این منظور همزمان با کوتاه شدن طول روز ،گیاه را در معرض سرما قرار داده و به تناسب افت دما میزان آبیاری را کاهش دهید تا وارد فاز استراحت شود.در طول این مدت آب زیر گلدانی را کاملا تخلیه کرده و تنها به مقداری آبیاری انجام دهید که خاک نمناک باقی مانده و از خشک شدن کامل خاک جلوگیری شود.در زمان استراحت، ونوس حشره خوار بخش اعظم برگهای خود را از دست میدهد که امری طبیعی بوده و نباید اسباب نگرانی شود.
همچنین برای تامین نیاز سرمای "ونوس"، برخی پرورش دهندگان پس از کاهش تدریجی آبیاری و مدت زمان نوردهی،گیاه را از بستر خارج کرده و پس از ضدعفونی بوسیله قارچ کش ،در چند لایه دستمال کاغذی پیچیده و در کیسه پلاستیکی قرار میدهند و برای مدت سه ماه آنرا در یخچال نگهداری میکنند.
البته در طول این مدت باید گیاه را بطور منظم زیر نظر داشت و به محض مشاهده علائم عفونت ،نسبت به درمان اقدام کرد.

*اغلب ترکیبات آفت کش برای سلامتی مضر بوده و سرطانزابودن بسیاری از آنها ثابت شده،بنابراین درهنگام استفاده از این ترکیبات مسایل ایمنی نظیر استفاده از دستکش ، ماسک و عدم تماس باسم یا ظروف آغشته به سم را رعایت کرده و اطمینان حاصل کنید که بسته بندی گیاه به گونه ای باشد که آفت کش یا بخارات آن به محیط داخل یخچال راه پیدا نکنند.

برخی از منابع:
کد:
http://www.kew.org/plants-fungi/Dionaea-muscipula.htm
http://www.carnivorousplants.org/howto/GrowingGuides/Dionaea.php
Photo:
http://www.hantsflytrap.com/ekmps/shops/hampshirecarni

امیرحسین مهدیفر/ Monday 28 october 2013
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، farhad-2007 ، رزا ، P@RSA ، AlirezA M ، mehran ، shervin ، Fantsyday ، aseman ، shamim ، wrongturn ، سیروس پیرهادی
20-09-2014، 01:54 PM,
RE: ونوس حشره خوار / Venus flytrap / Dionaea muscipula
سلام 

آیا می شه این گیاه رو در پیت ماس کاشت؟ 

متشکرم
[تصویر:  1381817162.gif]
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط رزا ، P@RSA ، acoulaattig
20-09-2014، 06:44 PM,
سلام
با چه روشی هم تغذیه اش کنیم ؟ ایا ترکیبات خاک کافیه البته خودم بعید میدونم ؟
پاسخ
 سپاس شده توسط رزا ، Fantsyday ، P@RSA ، Escoromeesk ، tflcarp21
20-09-2014، 08:38 PM,
(20-09-2014، 01:54 PM)Neda Ariania نوشته است: سلام 
آیا می شه این گیاه رو در پیت ماس کاشت؟ 
متشکرم
بستر کاشت : خزه اسفاگنوم(تنها در گلدانهای بلند)،پیت،ترکیب پیت و ماسه سیلیس.اخیرا کوکوپیت هم با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اما باید توجه داشت که با توجه به حساسیت گیاهان حشره خوار به املاح اولا بستر مورد استفاده نباید از ترکیباتیکه آزاد کننده املاح هستند تشکیل شده باشد و ثانیا حتی بستر مناسب نیز باید پیش از استفاده به میزان کافی با آب مقطر یا آب دیونیزه شستشو داده شود که املاح موجود در آن به حداقل ممکن برسد.

-فقط اضافه کنم که پیت مورد استفاده نباید نوع غنی شده که حاوی کود هست،باشه.

(20-09-2014، 06:44 PM)behnam نوشته است: سلام
با چه روشی هم تغذیه اش کنیم ؟ ایا ترکیبات خاک کافیه البته خودم بعید میدونم ؟

کود دهی :
انجام نشود.اقدام به کوددهی به روشهای معمول و مشابه آنچه در مورد سایر گیاهان صورت می پذیرد ،منجر به مرگ گیاهان حشره خوار میشود.البته پرورش دهندگان باتجربه با رعایت یکسری اصول و قواعد اقدام به کوددهی میکنند اما در مورد این گیاه بهتر است تنها به تغذیه با حشرات با اندازه مناسب یا کرم خونی (تازه یا خشک شده) اکتفا کرده و حتی در این صورت نیز نباید در تغذیه گیاه زیاده روی شود.

-کرم خونی خشک رو هم باید با آب مقطر بصورت خمیر در بیارید و بعد استفاده کنید.
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، رزا ، P@RSA ، AlirezA M ، Escoromeesk ، acoulaattig
21-09-2014، 09:56 AM,
(20-09-2014، 08:38 PM)Am!r نوشته است: بستر کاشت : خزه اسفاگنوم(تنها در گلدانهای بلند)،پیت،ترکیب پیت و ماسه سیلیس.اخیرا کوکوپیت هم با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اما باید توجه داشت که با توجه به حساسیت گیاهان حشره خوار به املاح اولا بستر مورد استفاده نباید از ترکیباتیکه آزاد کننده املاح هستند تشکیل شده باشد و ثانیا حتی بستر مناسب نیز باید پیش از استفاده به میزان کافی با آب مقطر یا آب دیونیزه شستشو داده شود که املاح موجود در آن به حداقل ممکن برسد.

-فقط اضافه کنم که پیت مورد استفاده نباید نوع غنی شده که حاوی کود هست،باشه.

سلام

می گم من آخر سر نفهمیدم پیت ماس می شه یا باید پیت خالی باشه؟  Tongue  چون نوشته شده خزه در گلدان های بلند + پیت. حالا نمی دونم تا چقدر بلند محسوب می شه؟ برای حفظ رطوبته دیگه؟

می خوام یه گلدون سفالی ساده بگیرم (مشابه ابعاد گلدانی که در تصویر پروفایل وجود داره). آیا بلند محسو ب می شه و آیا صرفاً باید با خزه سطح بستر رو پوشش داد؟ یا خزه با پیت مخلوط باشه؟

دیگه اینکه در برخی تصاویر دیدم که گیاه رو در تنگ های شیشه ای گذاشتن؟ آیا پرورشش در حباب شیشه ای یا کلاً تراریوم امکان پذیر هست؟ اگر هست، چه مواردی باید رعایت بشه؟ چون در این صورت عملاً شرایطش با گلدان فرق می کنه.

متشکرم
emoticon-object-040 وب سایت رازبقــــــــا یک دانشنامه آزاد است با موضوع جانوران، گیـــــاهان، طبیعت و محیط زیست و پروفایل های اطلاعاتی این وب سایت توسط اعضای آن گردآوری و ترجمه شده اند، پس به پاس تلاششــــــان اگر قصد استفاده از مطالب را در پایگاه خود داشتید، ذکر منبع و درج لینک را فراموش نفرمایید. افراد خاطی بر اساس قانون جرائم رایــــــانه ای با "پیگرد قانونی" مواجه خواهند شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط Am!r ، رزا ، P@RSA ، Fantsyday ، Escoromeesk ، acoulaattig
21-09-2014، 12:31 PM,
(21-09-2014، 09:56 AM)Neda Ariania نوشته است: سلام
می گم من آخر سر نفهمیدم پیت ماس می شه یا باید پیت خالی باشه؟  Tongue  چون نوشته شده خزه در گلدان های بلند + پیت. حالا نمی دونم تا چقدر بلند محسوب می شه؟ برای حفظ رطوبته دیگه؟
می خوام یه گلدون سفالی ساده بگیرم (مشابه ابعاد گلدانی که در تصویر پروفایل وجود داره). آیا بلند محسو ب می شه و آیا صرفاً باید با خزه سطح بستر رو پوشش داد؟ یا خزه با پیت مخلوط باشه؟
دیگه اینکه در برخی تصاویر دیدم که گیاه رو در تنگ های شیشه ای گذاشتن؟ آیا پرورشش در حباب شیشه ای یا کلاً تراریوم امکان پذیر هست؟ اگر هست، چه مواردی باید رعایت بشه؟ چون در این صورت عملاً شرایطش با گلدان فرق می کنه.
متشکرم
سلام
پیت همون پیت موس هست و فرقی نداره فقط بطور مخفف نوشتم.
-ننوشتم خزه + پیت.شاید اشتباه دیدید...بین خزه(در گلدانهای بلند) و پیت ویرگول گذاشتم نه بعلاوه....
-نه.خزه ای که من ذکر کردم خزه معمولی نیست.منظور خزه اسفاگنومه که در ایران سخت پیدا میشه.
-معمولا برای حشره خوارهای باتلاقی کوچک ارتفاع بزرگتر مساوی 10 سانتیمتر رو میشه بلند در نظر گرفت...
-چیزیکه خیلی مهمه،کیفیت پیت ماس،شستشوی کافی با آب مقطر،و حفظ فاصله بیش از 5 سانت بین تاج گیاه و آب زیر گلدانی هست.جهت افزایش تهویه در خاک میتونید تا 50% شن سیلیس(بدون املاح) یا پرلیت با کیفیت(شسته شده با آب مقطر)استفاده کنید.
-بله این گیاه نیاز به رطوبت داره و قرار دادنش در تنگ به همین دلیله.منتها در داخل تنگ باید خیلی مراقب آبیاری باشید و دهانه تنگ نباید کاملا مسدود بشه.
-برای مناطق کم رطوبت مثل تهران اصلا بهترین روش برای نگهداری از این گیاه،استفاده از ویواریومه.(که البته اصولش باید رعایت بشه)
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، رزا ، P@RSA ، AlirezA M ، Fantsyday ، farhad-2007 ، jpwytxe89 ، acoulaattig
21-09-2014، 12:46 PM,
سلام
این موضوع برام جالب شد و تو اینترنت چند سایت دیدم که بذر این گونه و دیگر گونه ها رو میفروشن ، روش کشت و نگهداری و ضدعفونی این بذرها چطوریه ؟
پاسخ
 سپاس شده توسط رزا ، P@RSA ، acoulaattig
21-09-2014، 01:05 PM,
(21-09-2014، 12:31 PM)Am!r نوشته است: سلام
پیت همون پیت موس هست و فرقی نداره فقط بطور مخفف نوشتم.
-ننوشتم خزه + پیت.شاید اشتباه دیدید...بین خزه(در گلدانهای بلند) و پیت ویرگول گذاشتم نه بعلاوه....
-نه.خزه ای که من ذکر کردم خزه معمولی نیست.منظور خزه اسفاگنومه که در ایران سخت پیدا میشه.
-معمولا برای حشره خوارهای باتلاقی کوچک ارتفاع بزرگتر مساوی 10 سانتیمتر رو میشه بلند در نظر گرفت...
-چیزیکه خیلی مهمه،کیفیت پیت ماس،شستشوی کافی با آب مقطر،و حفظ فاصله بیش از 5 سانت بین تاج گیاه و آب زیر گلدانی هست.جهت افزایش تهویه در خاک میتونید تا 50% شن سیلیس(بدون املاح) یا پرلیت با کیفیت(شسته شده با آب مقطر)استفاده کنید.
-بله این گیاه نیاز به رطوبت داره و قرار دادنش در تنگ به همین دلیله.منتها در داخل تنگ باید خیلی مراقب آبیاری باشید و دهانه تنگ نباید کاملا مسدود بشه.
-برای مناطق کم رطوبت مثل تهران اصلا بهترین روش برای نگهداری از این گیاه،استفاده از ویواریومه.(که البته اصولش باید رعایت بشه)

سلام

ممنونم امیرجان بخاطر توضیحاتت

پس من یک حباب شیشه ای تهیه می کنم  + پیت ماس + پرلیت

کدوم روش بهتر یا درست تره؟

نیمی از فضایی رو که باید به بستر اختصاص بدم، با پرلیت پر کنم (کف تُنگ) و روش رو پیت ماس بریزم (یا ترکیبی از پیت ماس و پرلیت) و بعد گیاه رو در اون بکارم؟ 

یا اینکه صرفاً پرلیت و پیت ماس رو مخلوط کنم (50-50) و بریزم توی تنگ و بعد گیاه رو بکارم؟

یا روش دیگری؟

البته قبل از استفاده از پیت ماس و پرلیت اونها رو با آب مقطر می شورم.

به لطف یکی از دوستان تونستم فعلاً 10 لیتر آب مقطر تهیه کنم. نمی شه از دستگاه تصفیه آب استفاده کرد؟ Confused می گن میزان املاح رو تا 20 ppm هم کاهش می ده؟ حالا این رو دقیق من نمی دونم. احتمالاً بستگی به نوع دستگاه داره!

درباره آبیاریش در حباب شیشه ای هم لطف کن بهمون توضیح بده؟

متشکرم
پاسخ
 سپاس شده توسط رزا ، P@RSA ، Fantsyday ، Escoromeesk ، acoulaattig
21-09-2014، 04:37 PM,
(21-09-2014، 12:46 PM)behnam نوشته است: سلام
این موضوع برام جالب شد و تو اینترنت چند سایت دیدم که بذر این گونه و دیگر گونه ها رو میفروشن ، روش کشت و نگهداری و ضدعفونی این بذرها چطوریه ؟
سلام
گیاهان حشره خوار چند صد نوع هستند و با احتساب هیبریدها احتمالا تعدادشون بالغ بر چند هزار خواهد شد.بنابراین طبیعیست که هر دسته گیاه نیازهای متفاوتی داشته باشند و نمیتوان بطور کلی در دو خط پاسخی به پرسشتون داد.به همین دلیل هم بود که هنگام راه اندازی تالار گیاهان به مدیر کل سایت پیشنهاد کردم برای حشره خوار ها یک تالار اختصاص بدهند.
-در مورد بذر،توصیه من خرید گیاه هست نه بذر.
مشکل اول در ارتباط با بذر این گیاهان،قوه نامیه پایین و طول عمر بسیار کم بذرهاست
یعنی بذری که با قیمت بالا تهیه میکنید هیچ تضمینی وجود نداره که حتی از 100 بذر یک دونه ش هم جوانه بزنه.

دوم اینکه جوانه های این گیاهان بسیار حساس و رنجور هستند و همین امر هم باعث میشه از همون تعداد کم بذر که جوانه میزنند،جوانه های کمی به سن بلوغ برسند.

سوم اینکه: پروسه بذر تا گیاه بالغ در بسیاری از حشره خوار ها چند سال به طول می انجامد و این امر در کنار قیمت بالای بذر،بازده کم جوانه زنی و تلفات بالای جوانه ها در پروسه طولانی پرورش تا بلوغ،علاقمندان این گیاهان به سمت خرید گیاه بالغ بجای خرید بذر سوق میدهد.

(21-09-2014، 01:05 PM)Neda Ariania نوشته است: سلام
ممنونم امیرجان بخاطر توضیحاتت
پس من یک حباب شیشه ای تهیه می کنم  + پیت ماس + پرلیت
کدوم روش بهتر یا درست تره؟
نیمی از فضایی رو که باید به بستر اختصاص بدم، با پرلیت پر کنم (کف تُنگ) و روش رو پیت ماس بریزم (یا ترکیبی از پیت ماس و پرلیت) و بعد گیاه رو در اون بکارم؟ 
یا اینکه صرفاً پرلیت و پیت ماس رو مخلوط کنم (50-50) و بریزم توی تنگ و بعد گیاه رو بکارم؟
یا روش دیگری؟
البته قبل از استفاده از پیت ماس و پرلیت اونها رو با آب مقطر می شورم.
به لطف یکی از دوستان تونستم فعلاً 10 لیتر آب مقطر تهیه کنم. نمی شه از دستگاه تصفیه آب استفاده کرد؟ Confused می گن میزان املاح رو تا 20 ppm هم کاهش می ده؟ حالا این رو دقیق من نمی دونم. احتمالاً بستگی به نوع دستگاه داره!
درباره آبیاریش در حباب شیشه ای هم لطف کن بهمون توضیح بده؟
متشکرم

سلام خواهش میکنم نداجان...
با توجه به مشکلات احتمالی آینده پیشنهاد من استفاده از 2-3 سانتیمتر پرلیت شسته شده درشت در کف و استفاده از ترکیب 50-50 پیت و پرلیت یا کوکوپیت و پرلیت برای بستر اصلیست.بهتره روی لایه پرلیت رو توری یلاستیکی نازک بکشید که پیت شسته نشده و وارد لایه پرلیت نشه.چون این مساله موجب فساد و ایجاد بوی بد در بستر و نهایتا مسمومیت گیاهتون میشه.در شرایط زطوبت بالا،بخصوص داخل تنک پیشنهاد من آبیاری از بالا و عدم استفاده از روش آبیاری از زیر هست.هربار کمی آب اضافه کنید که عمق خاک مرطوب بمونه...وظیفه لایه پرلیت دور نگهداشتن آب اضافی از لایه بستره.

-آب مقطر رو میتونید از ناصرخسرو تهیه کنید.حتی با پیک براتون میفرستند.

-دستگاه تصفیه اگر 6 مرحله ای نباشه و TDSمتر داشته باشید و به موقع فیلترها رو تعویض کنید به خوبی جوابگو هست.تصفیه های 6 مرحله ای یک ستون کانی جهت افزودن مجدد املاح دارند که غلظت املاح رو تا حد مطلوب برای آشامیدن بالا میبره...حتما با فروشنده مشورت کنید که دستگاه فاقد این بخش باشه.
autumn2
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda Ariania ، رزا ، P@RSA ، AlirezA M ، farhad-2007
21-09-2014، 08:45 PM,
سلام

من هربار میام توی این سایت با یه چیزی غافلگیر میشم. یا با عکسهای گلدونهای اعضا یا با این مطالب. پس اینجا هم از این گیاها هست؟ واقعاً هست؟ یعنی دقیقا همین گیاه؟

آیا می شه توی اتاق نگهش داشت؟ منم می تونم تهیه کنم؟ توی تهران هست؟

لطفا راهنمایی کنید خیلی برام مهمه. می خوام یه سر برم بازار گل و  گیاه شهید محلاتی. به نظرتون اونجا پیدا می شه؟ خیلی دوست دارم یه گیاه گوشتخوار داشته باشم. برام باورکردنی نیست. smiley-shocked034  توی تلویزون که نشون می داد همیشه می خواستم داشته باشم. 

فقط منو باید قدم به قدم راهنمایی کنین. من خیلی ناشی ام. خیلی ام سوال دارم. مثلا کرم خونی چه کرمیه؟ چرا باید بهش کرم داد. مگه حشره خوار نیست؟ اگه لب پنجره باشه حشره شکار نمی کنه؟ یا اینکه اگه سیر بشه، بازم اون مژک های حساسش عمل می کنن. بازم حتی اگر سیر باشه شکار می کنه یا مثل شیر و ببر و پلنگ در سیری شکار نمی کنه. از کجا بفهمیم سیر شده یا گرسنه هست؟ اینکه می گن اینها هر چقدر بیشتر دهنشون رو باز و بسته کنن عمرشون کوتاه تر می شه درسته؟ من خیلی درباره این گیاها سوال دارم. چون همیشه دوست داشتم داشته باشم و برام اسرار آمیز بودن.

متشکرم از این مطالب خوب

ممنون
پاسخ
 سپاس شده توسط Am!r ، Neda Ariania ، P@RSA ، AlirezA M ، Escoromeesk ، tflcarp21 ، Matthewsced ، behnam

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  واریته های ونوس حشره خوار Venus Flytrap varieties Neda Ariania 2 7,396 09-03-2015، 08:00 PM
آخرین ارسال: رزا

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان